Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak przygotować pokój dla ucznia?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 04.12.2018Pierwsze dni szkoły potrafią być dla malucha zarówno ekscytujące, jak i trudne. Nowa rzeczywistość wymaga codziennego skupienia i spędzania wolnego czasu w domu na nauce i odrabianiu zadań domowych. Aby nasze pociechy oddawały się tym czynnością z ochotą, stwórzmy mu do tego odpowiednie warunki – jak urządzić pokój dla ucznia?

Jak przygotować pokój dla ucznia?

Umeblowanie pokoju ucznia

Najważniejsze w pokoju dla ucznia będą meble, czyli biurko i krzesło. To właśnie z nich będzie korzystało nasze dziecko w czasie domowej nauki. Wysokość biurka należy dopasować do wzrostu naszej pociechy – jeśli przygotowujemy stanowisko nauki dla pierwszoklasisty, powinniśmy wybrać model na ok. 60 cm. Ważne, aby jego blat był spory – pomieścił wszystkie potrzebne urządzenia, a jednocześnie mógł posłużyć do namalowania obrazków na zajęcia plastyczne. Równie ważny będzie właściwy dobór krzesła. Jego wysokość nie będzie miała znaczenia, jeśli wybierzemy model regulowany. Należy natomiast zadbać o to, aby fotel posiadał wysokie oparcie i wygodne podłokietniki. Maluch nie powinien się garbić, siedząc przy biurku, dlatego nauczmy go odpowiedniej postawy, a w razie potrzeby do krzesła dołączmy również specjalną podkładkę pod kręgosłup, utrzymującą naturalne krzywizny w odpowiedniej pozycji.

Odpowiednie oświetlenie

W czasie nauki odpowiednie światło odgrywa kluczową rolę. Dobrze by było, gdyby maluch miał sposobność zdobywania wiedzy w świetle dziennym, jednak nie zawsze jest to możliwe. Najlepiej więc ustawić biurko bezpośrednio pod oknem. Zimą i wieczorami konieczne będzie również używanie lampki biurkowej. Ta powinna emitować światło o zimnej barwie, najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Taka barwa pomoże się dziecku skupić i nie będzie go męczyła. Gdyby zastosować ciepłe żarówki, sprzyjałyby one relaksowi i odpoczynkowi, więc lepiej zarezerwować je dla lampek nocnych. Lampka biurkowa powinna posiadać ruchome ramię, tak, aby można było wygodnie zmieniać jej położenie.

Półki, regały, organizery

Rozpoczęcie edukacji będzie się również wiązało z dodatkowymi przedmiotami w pokoju naszego malucha. Przybędzie mu książek, zeszytów i pomocy naukowych. Ważne, aby dziecko miało możliwość odpowiednio je przechowywać w taki sposób, aby zachować w pokoju porządek – bałagan nie sprzyja skupieniu i może mocno rozproszyć w czasie nauki. Dlatego też zadbajmy w pokoju o obecność regałów, dodatkowych półek czy organizerów, w których nasza pociecha umieści swoje szkolne sprawy.

Dodatkowe wyposażenie pokoju ucznia

Każdy uczeń prędzej czy później do nauki będzie potrzebował odpowiedniego sprzętu elektronicznego. O tym, co będzie mu niezbędne przeczytamy w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-laptop-drukarka-i-tablet-dla-ucznia-zaplanuj-powrot-do-szkoly.bhtml. Warto też kupić tablicę korkową, na której można zawiesić mapę, pomoce naukowe, a także karteczki z przypomnieniami o zbliżających się sprawdzianach. Alternatywą dla tego może być też farba tablicowo-magnetyczna, którą pokryjemy fragment ściany obok biurka.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net