Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Step by step, czyli angielski dla seniorów krok po kroku

Szczeciński Informator Edukacyjny, 22.08.2018Długo na tym myślałeś/-aś, aż w końcu zapadła decyzja. A może wręcz przeciwnie – od razu padło hasło: „Tak, chcę tego!”. Niezależnie od tego, jakie było Twoje myślenie, ważny jest skutek: idziesz na kurs angielskiego, a Twój wiek 60+ nie stanowi dla Ciebie jakiejkolwiek przeszkody. I świetnie! Teraz podamy Ci kilka rad, w jaki sposób najefektywniej się uczyć.

Step by step, czyli angielski dla seniorów krok po kroku

Motywacja

Obierz sobie jakiś realny cel, który chcesz osiągnąć po ukończonym kursie. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, ale też nie zaniżaj językowej poprzeczki. Może to być ilość przyswojonego słownictwa związanego z konkretnym tematem, swobodniejsza komunikacja z ludźmi czy też rozumienie obcojęzycznych tekstów piosenek. Jeszcze lepszym pomysłem jest uświadomienie sobie, że język angielski przyda się w najbardziej użytecznych sytuacjach naszego życia, jak podróż za granicę czy też rozmowa z wnukiem wychowanym poza Polską.

 

Sposoby nauki

W zasadzie istnieją 3 główne sposoby przyswajania wiedzy:

- na własną rękę, indywidualnie – to metoda najtrudniejsza i często zawodna, ponieważ bez merytorycznego wsparcia z zewnątrz trudno nam ocenić efekty,

- tylko z lektorem, np. w formie on-line – taka metoda jest coraz popularniejsza i przede wszystkim, łatwo dostępna ze względu na nowe technologie; w szkole językowej Speak Up mamy możliwość lekcji multimedialnych z lektorem i w dowolnej chwili możemy powrócić do przerobionej już partii materiału,

- w szkołach stacjonarnych – szkoły językowe oferują specjalne kursy angielskiego dla seniorów, jak np. wspomniana wyżej szkoła Speak Up, gdzie zarówno grupa uczestników, jak i pory odbywania zajęć z lektorem, są stałe; możesz spędzić czas w miłej atmosferze, z ciekawymi ludźmi.

 

Od wiedzy do praktyki

Nawet sami Brytyjczycy nie dbają przesadnie o swój język, co przekłada się na dość istotne spostrzeżenie. Gramatyka, owszem, jest ważna, ale dużo istotniejsza jest sama konwersacja i „dogadanie się”. Nacisk powinien być kładziony równie mocno na przydatne na co dzień słownictwo. Efektywność nauki można wzmocnić poprzez oglądanie filmów bez lektora, a z angielskimi napisami oraz słuchanie muzyki. W każdą wykonywaną przez nas aktywność można wpleść walor edukacyjny, jak np. bawienie się z wnukiem w piłkę i powtarzanie nazw czynności, kolorów itp. Nazywaj wszystko to, co widzisz wokół siebie. Studiuj mapę i czytaj na głos angielskie miejscowości. Robisz porządek w szafie? – Powtarzaj na głos słówka związane z ubraniami, mów, z czego są wykonane itp. Jak widzisz, możliwości są nieograniczone, a potrzebne są w zasadzie jedynie chęć i kreatywność.

Eksperymentuj, baw się nowymi możliwościami i szukaj najskuteczniejszych sposobów nauki angielskiego dla Ciebie. Powodzenia!


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net