Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.
Elektrostatyka – nauka o oddziaływaniu ładunków elektrycznych
Elektrostatyka to dziedzina fizyki, która zajmuje się oddziaływaniami, jakie występują między nieruchomymi ładunkami elektrycznymi, które mogą być dodatnie lub ujemne. W przyrodzie takie ładunki albo się przyciągają, albo odpychają. Ciała można elektryzować na trzy sposoby: przez pocieranie, dotyk lub indukcję, a o tym, że są naelektryzowane, mówi się, gdy mają przewagę ładunków jednego znaku. Podczas pocierania dochodzi do przepływu elektronów między ciałami, gdzie jedno elektryzuje się dodatnio a drugie ujemnie. Jeśli jeden obiekt był już wcześniej naelektryzowany, w kontakcie przez dotyk z ciałem obojętnym to drugie przejmie ładunki – ulegnie naelektryzowaniu. Więcej informacji na temat elektrostatyki i innych zjawisk fizycznych można znaleźć na stronie www.fizyka.uniedu.pl. Naturalnym przykładem z zakresu elektrostatyki są błyskawice, czyli nic innego jak wyładowania elektryczne lub iskry, które pojawiają się podczas ściągania swetra wykonanego ze sztucznych włókien.
Właściwości elektryczne ciał
Warto wiedzieć, że ciała mają różne właściwości elektryczne, a w zależności od swobody przepływu przez nie ładunków elektrycznych można je klasyfikować jako izolatory lub przewodniki. Dobrymi izolatorami, wykorzystywanymi między innymi do osłony kabli są: drewno, guma, szkło, porcelana. Wśród przewodników znajdują się przede wszystkim grafit, żelazo, stal, aluminium, srebro, złoto i miedź, dlatego instalacje elektryczne do mieszkań były wykonane z aluminium, obecnie zaś stosowana jest trwalsza miedź.
Każda teoria opisana w fizyce znajduje swoje odzwierciedlenie w zjawiskach występujących w przyrodzie. Zrozumienie otaczającego świata przekłada się na umiejętności praktyczne, które można stosować w różnych dziedzinach w codziennym życiu człowieka.