Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak zostać psychologiem?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 24.03.2017Psycholog jest zawodem uznawanym za profesję przyszłościową, na którą w kolejnych latach na pewno będzie zapotrzebowanie na rodzimym rynku pracy. Jak zatem zostać psychologiem? Oczywiście trzeba iść na studia wyższe. Tu pojawia się jednak problem, ponieważ statystyki podają, że na jedno miejsce na kierunkach psychologicznych może przypadać nawet 10-20 osób.

Jak zostać psychologiem?

Predyspozycje do zostania psychologiem

Podstawową kwestią przy wyborze konkretnego zawodu i kierunku kształcenia się są indywidualne preferencje i zainteresowania. Najlepiej wykonywać zawód, który będzie sprawiał nam przyjemność i stanie się czynnikiem rozwijającym nasze pasje. Jeśli więc żywo interesujemy się człowiekiem i jego psychiką, studia w tym kierunku będą dobrym wyborem.

Psychologiem można zostać wtedy, gdy mamy chęć pracy z ludźmi, niesienia im pomocy, charakteryzujemy się empatią i jesteśmy otwarci. Praca w tym charakterze to jednocześnie okazja lepszego poznania siebie samego. Już na etapie studiów wyższych można zrozumieć lepiej swoje pragnienia, potrzeby oraz znaleźć najlepsze sposoby na ich zaspokojenie.

Z zawodem psychologa wiąże się prestiż społeczny zawodu zaufania społecznego oraz stosunkowo dobre zarobki, gwarantujące życie na godnym poziomie. Profesja psychologa pozwala na osiągniecie w krótkim czasie stabilizacji finansowej. Osoba będąca psychologiem ma możliwość znalezienia pracy w wielu różnych branżach. Psycholog w Warszawie może pracować w prywatnym gabinecie, w placówkach oświatowych, w zakładach pracy, w domach dziecka, czy też centrach interwencji kryzysowej. To tylko jedne z wielu możliwości podjęcia pracy zawodowej.

Co trzeba zrobić, żeby zostać psychologiem?

Zgodnie z prawem, psychologiem może być tytułowana wyłącznie osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich na tym kierunku. Wszelkie regulacje dotyczące zawodu psychologa zawarte są w ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym z dnia 8 czerwca 2001 roku. Prawo do jego wykonywania będą miały osoby, które po ukończeniu studiów psychologicznych i obronie pracy magisterskiej, odbyły obowiązkowy staż zawodowy.

Najbardziej renomowane uczelnie, jakie prowadzą ten kierunek to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do tego warto też wskazać niepubliczną Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net