Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.
Podstawową kwestią przy wyborze konkretnego zawodu i kierunku kształcenia się są indywidualne preferencje i zainteresowania. Najlepiej wykonywać zawód, który będzie sprawiał nam przyjemność i stanie się czynnikiem rozwijającym nasze pasje. Jeśli więc żywo interesujemy się człowiekiem i jego psychiką, studia w tym kierunku będą dobrym wyborem.
Psychologiem można zostać wtedy, gdy mamy chęć pracy z ludźmi, niesienia im pomocy, charakteryzujemy się empatią i jesteśmy otwarci. Praca w tym charakterze to jednocześnie okazja lepszego poznania siebie samego. Już na etapie studiów wyższych można zrozumieć lepiej swoje pragnienia, potrzeby oraz znaleźć najlepsze sposoby na ich zaspokojenie.
Z zawodem psychologa wiąże się prestiż społeczny zawodu zaufania społecznego oraz stosunkowo dobre zarobki, gwarantujące życie na godnym poziomie. Profesja psychologa pozwala na osiągniecie w krótkim czasie stabilizacji finansowej. Osoba będąca psychologiem ma możliwość znalezienia pracy w wielu różnych branżach. Psycholog w Warszawie może pracować w prywatnym gabinecie, w placówkach oświatowych, w zakładach pracy, w domach dziecka, czy też centrach interwencji kryzysowej. To tylko jedne z wielu możliwości podjęcia pracy zawodowej.
Zgodnie z prawem, psychologiem może być tytułowana wyłącznie osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich na tym kierunku. Wszelkie regulacje dotyczące zawodu psychologa zawarte są w ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym z dnia 8 czerwca 2001 roku. Prawo do jego wykonywania będą miały osoby, które po ukończeniu studiów psychologicznych i obronie pracy magisterskiej, odbyły obowiązkowy staż zawodowy.
Najbardziej renomowane uczelnie, jakie prowadzą ten kierunek to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do tego warto też wskazać niepubliczną Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.