Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak oszczędzać na studiach za granicą?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 12.07.2016Chcesz studiować za granicą? Świetnie! Musisz jednak pamiętać, że to niemały wydatek. Koszty komunikacji miejskiej, wynajmu lokum i życia codziennego mogą być znacznie wyższe niż w przypadku studiowania w kraju. Czy są sposoby, żeby oszczędzać na studiach za granicą?

Jak oszczędzać na studiach za granicą?

Ile kosztują zagraniczne studia?

Samo czesne za możliwość nauki na zagranicznej uczelni to koszt bardzo różny, zależny od wielu czynników. W wielu krajach (np. w Niemczech czy Finlandii) możemy studiować zupełnie bezpłatnie. Jednak już studia w Wielkiej Brytanii czy Francji to naprawdę niemały wydatek.

Podobnie jak u nas, za studiowanie w trybie stacjonarnym na państwowej uczelni nie zapłacimy m.in. w Turcji, Norwegii, Danii czy Czechach. Bezpłatnie możemy również studiować w Szwecji (za naukę płacą jednak studenci spoza Unii Europejskiej). Jeżeli zdecydujemy się na uczelnię w Słowenii lub w Słowacji, zapłacimy niewiele – do uiszczenia jest bowiem opłata administracyjna.

Większe koszty czekają tych, którzy marzą o studiach w Belgii, Hiszpanii lub Estonii – tutaj cena jest jednak zależna od tego, ile punktów ECTS zdobywa student. W Bułgarii płacimy w zależności od wybranego kierunku (najtańszym kierunkiem jest prawo), a Łotwie czesne zależy od lokalizacji uniwersytetu (najdroższe są uczelnie w Rydze).

Jednymi z najdroższych (pod względem opłat za studia) krajów europejskich są Francja (na niektórych publicznych uczelniach czesne wynosi 2000 euro za rok), Anglia i Walia (do 9000 funtów szterlingów) i… Serbia - tu czesne dla obcokrajowca może wynosić nawet 3500 euro. Ciekawym przypadkiem jest także Chorwacja, gdzie na pierwszym roku student nie płaci za naukę – dopiero w kolejnych latach czesne może sięgnąć 10000 kun chorwackich.

Jak oszczędzać na studiach za granicą?

Czesnego na wymarzonej uczelni lub w wybranym kraju nie obniżymy – możemy jednak w trakcie studiów wykorzystać kilka sposobów na oszczędzanie.

1. Wynajem mieszkania na obrzeżach miasta.

Mieszkania (a także pokoje) w centrach akademickich miast często mają naprawdę wygórowane ceny – dlatego lepiej poszukiwać lokum nieco dalej. Warto jednak zwrócić uwagę czy jest dobrze skomunikowane z okolicami uczelni.

2. Kupno roweru lub regularne spacery.

Można także szukać mieszkania w takiej odległości od uczelni, jaką jesteśmy w stanie pokonać spacerem lub na rowerze. Inwestycja w dwa kółka na pewno szybko się zwróci – nie tylko w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, ale i świetnej formy.

3. Pieniądze wymieniaj z głową!

Wydawać pieniądze to nie żaden problem – z pomocą ergokantor.pl oszczędzanie też nie jest kłopotem. Wymiana waluty nigdy nie była tak łatwa, szybka i opłacalna! Wystarczy Ci konto walutowe, dostęp do internetu i… już możesz oszczędzać do 8% wartości każdej transakcji (w porównaniu do wymiany w tradycyjnym okienku bankowym).

4. Korzystaj ze studenckich przywilejów.

Na większości uczelni stypendia są formą wyróżnienia najlepszych studentów. Koniecznie sprawdź, jakie stypendia są przydzielane na Twojej wymarzonej uczelni – być może spełniasz kryteria któregoś z nich! Ponadto w wielu miejscach (bary, puby, kina, teatry) studentom przysługują zniżki.

5. Tanie latanie i jeżdżenie.

Bilety lotnicze lub autobusowe kupuj zawsze z wyprzedzeniem – w przypadku samolotów najtaniej zrobisz to na 2-3 miesiące przed podróżą. Jeśli wybierasz studia w kraju sąsiedzkim i chcesz podróżować samochodem, to szukaj kompanów do podziału kosztu paliwa.

 

Zawsze wykorzystuj nowoczesne technologie - istnieją przecież aplikacje, dzięki którym bezpłatnie skontaktujesz się z rodziną w Polsce, znajdziesz tanie loty lub wymienisz korzystnie walutę. W dzisiejszych czasach oszczędzanie jest proste – wystarczy tylko chcieć!


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net