Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.
Samo czesne za możliwość nauki na zagranicznej uczelni to koszt bardzo różny, zależny od wielu czynników. W wielu krajach (np. w Niemczech czy Finlandii) możemy studiować zupełnie bezpłatnie. Jednak już studia w Wielkiej Brytanii czy Francji to naprawdę niemały wydatek.
Podobnie jak u nas, za studiowanie w trybie stacjonarnym na państwowej uczelni nie zapłacimy m.in. w Turcji, Norwegii, Danii czy Czechach. Bezpłatnie możemy również studiować w Szwecji (za naukę płacą jednak studenci spoza Unii Europejskiej). Jeżeli zdecydujemy się na uczelnię w Słowenii lub w Słowacji, zapłacimy niewiele – do uiszczenia jest bowiem opłata administracyjna.
Większe koszty czekają tych, którzy marzą o studiach w Belgii, Hiszpanii lub Estonii – tutaj cena jest jednak zależna od tego, ile punktów ECTS zdobywa student. W Bułgarii płacimy w zależności od wybranego kierunku (najtańszym kierunkiem jest prawo), a Łotwie czesne zależy od lokalizacji uniwersytetu (najdroższe są uczelnie w Rydze).
Jednymi z najdroższych (pod względem opłat za studia) krajów europejskich są Francja (na niektórych publicznych uczelniach czesne wynosi 2000 euro za rok), Anglia i Walia (do 9000 funtów szterlingów) i… Serbia - tu czesne dla obcokrajowca może wynosić nawet 3500 euro. Ciekawym przypadkiem jest także Chorwacja, gdzie na pierwszym roku student nie płaci za naukę – dopiero w kolejnych latach czesne może sięgnąć 10000 kun chorwackich.
Czesnego na wymarzonej uczelni lub w wybranym kraju nie obniżymy – możemy jednak w trakcie studiów wykorzystać kilka sposobów na oszczędzanie.
1. Wynajem mieszkania na obrzeżach miasta.
Mieszkania (a także pokoje) w centrach akademickich miast często mają naprawdę wygórowane ceny – dlatego lepiej poszukiwać lokum nieco dalej. Warto jednak zwrócić uwagę czy jest dobrze skomunikowane z okolicami uczelni.
2. Kupno roweru lub regularne spacery.
Można także szukać mieszkania w takiej odległości od uczelni, jaką jesteśmy w stanie pokonać spacerem lub na rowerze. Inwestycja w dwa kółka na pewno szybko się zwróci – nie tylko w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, ale i świetnej formy.
3. Pieniądze wymieniaj z głową!
Wydawać pieniądze to nie żaden problem – z pomocą ergokantor.pl oszczędzanie też nie jest kłopotem. Wymiana waluty nigdy nie była tak łatwa, szybka i opłacalna! Wystarczy Ci konto walutowe, dostęp do internetu i… już możesz oszczędzać do 8% wartości każdej transakcji (w porównaniu do wymiany w tradycyjnym okienku bankowym).
4. Korzystaj ze studenckich przywilejów.
Na większości uczelni stypendia są formą wyróżnienia najlepszych studentów. Koniecznie sprawdź, jakie stypendia są przydzielane na Twojej wymarzonej uczelni – być może spełniasz kryteria któregoś z nich! Ponadto w wielu miejscach (bary, puby, kina, teatry) studentom przysługują zniżki.
5. Tanie latanie i jeżdżenie.
Bilety lotnicze lub autobusowe kupuj zawsze z wyprzedzeniem – w przypadku samolotów najtaniej zrobisz to na 2-3 miesiące przed podróżą. Jeśli wybierasz studia w kraju sąsiedzkim i chcesz podróżować samochodem, to szukaj kompanów do podziału kosztu paliwa.
Zawsze wykorzystuj nowoczesne technologie - istnieją przecież aplikacje, dzięki którym bezpłatnie skontaktujesz się z rodziną w Polsce, znajdziesz tanie loty lub wymienisz korzystnie walutę. W dzisiejszych czasach oszczędzanie jest proste – wystarczy tylko chcieć!