Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.
Naprawdę dobre, przemyślane i zindywidualizowane listy motywacyjne stają się dla kandydatów na pracowników przepustką do podpisania umowy o pracę. Jak skonstruować skuteczny list jako element obowiązkowy aplikacji pracowniczej?
Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, w pierwszej kolejności należy dobrze rozpoznać branżę, w której funkcjonuje potencjalny pracodawca i specyfikę jego działania. Przyda się wizyta na stronie internetowej firmy lub zebranie o niej informacji z powszechnie dostępnych źródeł. Poza tym, kandydat na pracownika musi wczytać się w ofertę pracy, aby wiedzieć dokładnie, czego oczekuje od niego pracodawca. W odniesieniu do wymogów stawianych w ogłoszeniu o pracę, należy opisać swoje umiejętności, kompetencje i cechy charakteru w liście motywacyjnym.
List powinien być maksymalnie zindywidualizowany, pisany od podstaw pod kątem ubiegania się o dane stanowisko pracy. Błędem jest powielanie listów motywacyjnych z internetu, wpisując w nich tylko własne dane personalne oraz nazwę stanowiska, na które aplikujemy. Zawodowy rekurter od razu rozpozna manewr i odrzuci aplikację pracownika.
Kluczem do sukcesu jest już w pierwszych zdaniach listu motywacyjnego, wywołanie żywego zainteresowania jego treścią po stronie osoby, która będzie go czytała. Warto więc postawić się na miejscu rekrutera i pisać list motywacyjny ciekawym, ale zarazem formalnym językiem. List powinien przekonać pracodawcę co do tego, że kandydat spełni idealne warunki do objęcia stanowiska pracy (więcej informacji znajdziesz na Listymotywacyjne.pl).
Obowiązkowo każdy list motywacyjny, który składamy wraz z CV jako aplikację na dane stanowisko pracy, powinien uwzględniać:
W liście motywacyjnym nie można posługiwać się językiem potocznym, gwarą czy przysłowiami. Wyjątkiem od reguły jest aplikowanie na stanowiska wymagające kreatywności - np. grafik, copywriter, pracownik agencji reklamy. Kategorycznie w liście motywacyjnym nie może być błędów językowych, gramatycznych czy stylistycznych. Ostatecznie, rekruter po przeczytaniu listu powinien być na tyle zainteresowany kandydatem, aby zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną.