Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Podszkol kompetencje miękkie – na pewno nie pożałujesz!

Szczeciński Informator Edukacyjny, 16.11.2015Od dłuższego czasu poszukujesz pracy i wciąż nic. Skąd bierze się taki stan rzeczy? Przecież jesteś osobą młodą, wykształconą, posiadasz już jakieś doświadczenie, a mimo tego, wciąż nie możesz na dłużej związać się z żadną firmą. Być może wina leży po stronie Twoich umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, kreatywność i odporność na stres? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, które z nich szwankują i jak możesz nad nimi popracować, by stać się lepszym kandydatem na wymarzone stanowisko.

Podszkol kompetencje miękkie – na pewno nie pożałujesz!

Kompetencje miękkie, czyli co na rozmowie kwalifikacyjnej poszło nie tak

Za każdym razem analizujesz swoje rozmowy kwalifikacyjne od a do z. Przerabiasz raz za razem każdą minutę, a nawet sekundę, wypowiedziane słowo, każdy gest i spojrzenie… A może do tej pory tego nie zrobiłeś? Jeśli nie, czas to zmienić! Przypomnij swoje swój ostatni proces rekrutacyjny i przez chwilę zastanów się, co poszło nie tak. Czy którekolwiek działanie z Twojej strony lub Twoja wypowiedź mogła zdradzić coś, czym niekoniecznie chciałbyś się chwalić? Być może właśnie niekonsekwencja i pewien rozdźwięk pomiędzy tym co mówisz lub robisz, a tym, co znajduje się w Twoim CV zaważył na tym, że pracodawca nie był zainteresowany Twoją kandydaturą. Pamiętaj, że umiejętność autoprezentacji jest dzisiaj kluczem do zdobycia dobrej pracy, warto więc poświęcić jej nauce tak samo dużo uwagi i czasu, jak zdobywaniu wykształcenia wyższego.

Jak szkolić kompetencje miękkie?

Chociaż w naszym kraju wciąż niewiele szkół wyższych poświęca uwagę tego typu zagadnieniom, na zachodzie jest to kwestia, na którą kładzie się ogromny nacisk. Cóż bowiem po absolwencie, który posiada wiedzę, a nie wie jak ją zaprezentować, pochwalić się nią a nawet (kolokwialnie mówiąc) - sprzedać? Taka osoba jest w pewnym stopniu kaleka, nic więc dziwnego, że nie potrafi na dłużej związać się z żadnym pracodawcą. Z tego też powodu polskie uczelnie, które rokrocznie wypuszczają w świat wielu zdolnych absolwentów, zaczęły zastanawiać się, jak wprowadzić w swoje programy nauczania również kompetencje miękkie. Coraz więcej z nich decyduje się na wdrażanie takich programów jak http://www.katw.pl/, które mają za zadanie przygotować młodych ludzi do współczesnych realiów na rynku pracy, by pokazać im, że sama wiedza nie wystarczy. Dziś trzeba bowiem wiedzieć jeszcze jak ją zaprezentować.

Czy warto inwestować w nie swój czas?

Nauka i rozwijanie w sobie kompetencji miękkich jest niezwykle istotna. Niezależnie więc, czy zdecydujesz się na podjęcie studiów podyplomowych, na których część programu nauczania obejmuje umiejętności interpersonalne, czy pójdziesz na dodatkowy kurs z motywacji lub zarządzania zespołem, taka nauka z całą pewnością nie pójdzie w las, a wpłynie pozytywnie na Twój profil, jako dobrego przyszłego pracownika w oczach rekrutera. Już dziś pomyśl więc o takim rozwiązaniu.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net