Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak zaplanować przyszłość zawodową dziecka

Szczeciński Informator Edukacyjny, 19.05.2015Czy warto sterować przyszłością swojego dziecka? Pytanie, które prędzej czy później pojawia się w głowie każdej zatroskanej mamy. Oczywiście, dobrze jest mieć kontrolę nad tym, jakich wyborów dokonuje nasza pociecha, lecz nie możemy sterować jej zainteresowaniami, dodatkowymi zajęciami czy wyborem szkoły. Chociaż chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej i martwimy się o ich przyszłość, musimy im przede wszystkim zaufać i pozwolić decydować za samych siebie. Co zyskamy w ten sposób?

Jak zaplanować przyszłość zawodową dziecka

Wspieraj i rozwijaj

Jak co roku o tej porze zaczyna się panika. Nie dzieci, które przystępują do egzaminów gimnazjalnych, lecz ich rodziców, którzy martwią się o wyniki i dalsze wybory swoich pociech. Nic w tym dziwnego. Należymy do pokolenia, które szło zupełnie innym systemem edukacji, a przez to, nie mamy aż takiego doświadczenia jak nasze dzieci w kwestii egzaminów i zmian szkół. Niezależnie od tego jednak, jak pójdzie twojemu synowi czy córce na egzaminie – bądź przy nim/niej i wspieraj jego/jej wybór. Służenie radą i wsparcie ze strony rodzica jest bezcenne w oczach każdego dziecka.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji

Nie zapominaj, szczególnie w takich okolicznościach, jak zmiana szkoły, że będąc rodzicem, musisz obserwować swoje dziecko i umiejętnie je motywować. Pokazuj mu różne perspektywy i rozwiązania. Szczególnie teraz, kiedy stoi na rozdrożu trzech ścieżek – liceum, technikum i szkoła zawodowa. Nim twoje dziecko zdecyduje się na wybór szkoły ponadgimnazjalnej, opowiedz mu o możliwościach najbardziej obiektywnie jak tylko potrafisz. Bez sugerowania, co byłoby dla niego/niej lepsze (a właściwie co chciałbyś żeby wybrało). Pokaż mu specyfikę każdej ze szkół i dróg, które może wybrać w dalszym etapie nauczania. Zbierz z dzieckiem wszystkie niezbędne informacje o wymogach rekrutacyjnych (np. w Technikum Informatyczne w Szczecinie - www.szkolykreatywne.pl), kierunkach czy specjalnościach, powiedz o tym, jakie są realia współczesnego rynku pracy i jakie trendy zawodowe przynoszą dziś największe korzyści finansowe.

Wybór należy do niego

Niezależnie jakie ty masz aspiracje i co ty robiłeś w jego/jej wieku, pamiętaj, ze twoje dziecko nie jest tobą. Pozwól mu realizować swoje pragnienia i marzenia a nie twoje wizje i ambicje. Choćby wydawały ci się najbardziej kuriozalne i niedochodowe, zaryzykuj. Kto wie, czy w przyszłości pasja twojej pociechy nie przerodzi się w dobrze płatną pracę, z której dodatkowo będzie czerpać niesamowitą przyjemność? Po co tworzyć kolejnego nieszczęśliwego księgowego czy nauczyciela bez powołania?

Aby więc dobrze zaplanować przyszłość zawodową dziecka, należy obdarzyć je zaufaniem, pokazywać świat z różnych perspektyw i wspierać je w dokonywanych wyborach. Zyskamy w ten sposób nie tylko szczęśliwe dziecko, lecz przede wszystkim rozwiniemy więź, której nie sposób zbudować narzucaniem swoich poglądów i opinii.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net