Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Ruszyły matury! Na początek język polski

Szczeciński Informator Edukacyjny, 05.05.2014Dziś maturzyści napisali pierwszy z obowiązkowych egzaminów, czyli test z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na to zadanie przewidziano 2 godziny i 50 minut.

Ruszyły matury! Na początek język polski

Tegoroczny dobór lektur raczej nikogo nie zaskoczył. Co roku Sienkiewicz i Wyspiański są maturalnymi pewniakami, choć sami uczniowie przyznają, że nie są w stanie przebrnąć ani przez jedno, ani przez drugie literackie dzieło. Na szczęście na egzaminie pomocą służą im obszerne fragmenty zamieszczone w arkuszach egzaminacyjnych, a także polecenia bezpośrednio z nimi związane.

Fragment wybrany z Potopu to rozmowa Andrzeja Kimicica z księciem. Uczniowie musieli na jego podstawie opisać stosunek bohaterów do ojczyzny. Fragment z Wesela Stanisława Wyspiańskiego dotyczył postaw patriotycznych Poety i Gospodarza oraz ich podejścia do poezji.

Tegoroczni maturzyści musieli także napisać rozprawkę na temat motywu miłości w literaturze. Najwięcej problemów, jak zgodnie twierdzili po zakończonej pracy, sprawiały im testowe zadania z pierwszej części, a szczególnie pytania o funkcje stylistyczne wypowiedzi.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net