Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak dobrze wybrać szkołę wyższą?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 27.06.2013Niebawem pojawią się wyczekiwane przez maturzystów wyniki egzaminów maturalnych i każdy z nich przekona się o swoich szansach dostania się na wymarzony kierunek. Dobrze zdana matura to jednak dopiero połowa sukcesu, a drugą połową jest odpowiedni wybór studiów. Jeśli bowiem maturzysta weźmie pod uwagę jedynie łatwość studiowania lub modę na konkretny kierunek, może się bardzo rozczarować i albo spędzić pięć lat na uczeniu się czegoś co go nie interesuje, albo szybko zrezygnować i stracić cały rok do kolejnej rekrutacji.

Jak dobrze wybrać szkołę wyższą?

Oczywiście bardzo ważne jest też, szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej, studiowanie takiej dziedziny, która zapewni nam w przyszłości pracę i godziwy zarobek. Trzeba przyznać, że obecnie maturzyści naprawdę mają się czym martwić.

Dobrym wyjściem w tej sytuacji jest wybranie czegoś dla siebie z listy rekomendowanych przez specjalistów kierunków. Wśród niezawodnych typów zawodów, w których z pewnością będzie praca w bliższej i dalszej przyszłości są informatycy, budowlańcy i handlowcy. Oni nie będą musieli troszczyć się o zatrudnienie. Jeśli jednak studia techniczne nie wchodzą w grę, to ciekawie wygląda także przyszłość zawodów medycznych, a w szczególności opiekunów osób starszych (by zdobyć uprawnienia do tego zawodu nie trzeba nawet kończyć studiów wyższych co może odpowiadać wielu osobom).

Nie należy się oczywiście zniechęcać do studiów humanistycznych, zwłaszcza jeśli ktoś czuje, że to jego prawdziwe powołanie. Trzeba jednak już na początku edukacji realnie spojrzeć na swoją przyszłą karierę i zaplanować ją w taki sposób by nie musieć się w przyszłości przekwalifikowywać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest podjęcie razem ze studiami humanistycznymi nauki w szkołach ( policealnych lub podyplomowych, których na szczęście w Szczecinie nie brakuje) lub na kursach dających dodatkowe kwalifikacje na rynku pracy lub umożliwiające otworzenie swojej własnej firmy.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net