Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zaczynamy matury!

Szczeciński Informator Edukacyjny, 07.05.2013Początek zmagań uczniów szkół średnich to dzisiejszy egzamin z języka polskiego, który na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich zdających. Poziom rozszerzony mogą zdawać tylko ci maturzyści, którzy napisali test podstawowy i wcześniej zadeklarowali taka chęć w wypełnianych wcześniej deklaracjach maturalnych.

Zaczynamy matury!

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. W części pierwszej należy odpowiedzieć na pytania do krótkiego tekstu (najczęściej publicystycznego). Za tę część można otrzymać 20 punktów. W części drugiej maturzyści muszą napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów, za co mogą uzyskać 50 punktów. By pomyślnie zdać maturę pisemną z języka polskiego należy zebrać minimum 30% punktów z obu części testu. Cały egzamin trwa 2 godziny i 50 minut.

Co roku tematem wielu dociekań i domysłów przyszłych abiturientów są lektury, które mogą trafić się na drugiej części egzaminu. Najwięcej punktów uzyskują bowiem ci, którzy najtrafniej i najbardziej zgodnie z kluczem odpowiedzi skomentują fragment prozy lub poezji z kanonu lektur szkolnych. W tym roku szczęście mieli uczniowie, którzy postawili na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, ponieważ w jednym z dwóch tematów do wyboru, należało się na podstawie fragmentu tego dzieła odnieść do roli jaką pełnia autorytety w społeczeństwie. W drugim temacie należało dokonać analizy porównawczej opowiadania Gloria victis Elizy Orzeszkowej oraz wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. Mazowsze.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net