Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Dzień refleksji nad czytelnictwem

Szczeciński Informator Edukacyjny, 25.04.2013Odbywający się 23 kwietnia Dzień Książki i Praw Autorskich to znakomita okazja do organizacji rozmaitych targów, wystaw, spotkań autorskich i konkursów, których również i w tym roku nie zabrakło w największych polskich miastach. Dzień książki to prawdziwe święto miłośników literatury, którzy mogą razem celebrować szlachetną sztukę czytania i wymieniać się czytelniczymi doświadczeniami. Niestety jest to także kolejna okazja do dokonania smutnych podsumowań polskiego czytelnictwa.

Dzień refleksji nad czytelnictwem

Jak wykazują niedawno opublikowane doroczne zestawienia Biblioteki Narodowej, Polacy coraz rzadziej sięgają po książki (jednorazowe obchody Dnia Książki nie są widać wystarczającą zachętą). Aż 60% mieszkańców naszego kraju nie czyta w ogóle, co jest bardzo niepokojące, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że w tej kategorii są także uczniowie i studenci. Ci pierwsi przyznają się do lektury jedynie w 37%, a ci drudzy w 49%. Do grupy najczęściej sięgających po książki, oprócz osób uczących się należą głównie młode kobiety oraz osoby starsze. Najniższe czytelnictwo jest wśród polskich mężczyzn.

Winą za taki stan rzeczy specjaliści obarczają polski system edukacyjny, nie wyrabiający w młodym człowieku nawyku czytania, który był powszechny w pokoleniu ich ojców i dziadków. Mimo tego, iż wszyscy zgadzają się co do tego, że wartości kulturowe, emocjonalne i intelektualne, wynoszone z lektury wartościowych dzieł literackich są nie do przecenienia, to jednak umożliwia się dzieciom i młodzieży zdawanie egzaminów maturalnych, a nawet egzaminów na studiach wyższych bez większych problemów, pomimo nie przeczytania przez nich choćby jednej książki. Winne są także oczywiście telewizja i Internet oraz wszelkie inne formy spędzania czasu, które młodzi ludzie uważają za atrakcyjniejsze niż czytanie. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro w obecnym systemie edukacyjnym nie mają po prostu szansy na nauczenie tego, czym jest prawdziwa przyjemność z lektury.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2023. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net