Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak zostać notariuszem?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 22.01.2016Notariusz to wciąż zawód cieszący się bardzo dużym społecznym uznaniem. Jesteśmy niezmiennie skłonni postrzegać notariuszy jako godnych szacunku, inteligentnych i kompetentnych ludzi. Co roku wiele młodych osób wybiera właśnie taką profesję z powodu związanych z nią wysokich zarobków i stabilności zawodowej.

Jak zostać notariuszem?

Bycie notariuszem ma niestety także swoje minusy, takie jak olbrzymia odpowiedzialność i presja, a także dłuższy niż w przypadku innych zawodów, czas zdobycia wszystkich kwalifikacji. Poniżej przedstawiamy pokrótce ścieżkę edukacyjną jaką powinien obrać każdy uczeń marzący o własnym biurze notarialnym.

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać przyszły notariusz, jest oczywiście dostanie się na studia prawnicze (co nie jest aż takie trudne), utrzymanie się na nich i ukończenie ich (co może być już bardziej skomplikowane i wymagać sporych nakładów czasu i zaangażowania). Studia prawnicze trwają zwykle 5 lat, choć są już w Polsce uczelnie pozwalające, pod pewnymi warunkami, ukończyć je nawet w 3 lata.
 
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli odbyć aplikacje notarialną. Trwa ona zwykle dwa i pół roku, z czego sześć miesięcy należy oddawać się praktyce prawniczej w sądzie, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem spraw rejestrowych i księgowych, mających w przyszłości stać się naszym chlebem powszednim. Warto wiedzieć, że aplikacja notarialna jest odpłatna, ale możemy być z opłaty zwolnieni pod pewnymi warunkami.
 
Gdy już ,,odsłużymy” dwa i pół roku na aplikacji, czeka nas egzamin, po którym następuje czas asesury notarialnej. By się na nią dostać musimy okazać zaświadczenie od kancelarii notarialnej informujące o chęci zatrudnienia przyszłego notariusza. Asesura jest kolejnym poziomem zdobywania umiejętności zawodowych i trwa minimum dwa, ale najczęściej w Polsce trzy lata. Dopiero po zakończeniu asesury, młody człowiek może się zwrócić do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie nominacji na pełnoprawnego notariusza.
 
Jak zatem widać, droga do zostania notariuszem jest relatywnie długa, zwłaszcza w porównaniu z większością nieprawniczych zawodów w naszym kraju, ale z pewnością warto ją przebyć dla przyszłych korzyści, oczywiście pod warunkiem, że ma się do tej pracy powołanie i predyspozycje.  

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net