Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kolejne roczniki otrzymają darmowe podręczniki

Szczeciński Informator Edukacyjny, 07.07.2015W tym roku szkolnym prawo do darmowego podręcznika będzie również przysługiwać drugoklasistom. Rząd przekaże też pieniądze na książki dla czwartoklasistów i uczniów pierwszych klas gimnazjum. W efekcie rodzice powinni zaoszczędzić w tym roku na podręcznikach 120 mln zł.

Kolejne roczniki otrzymają darmowe podręczniki

Rosną oszczędności rodziców

Przepis o darmowym podręczniku wszedł w życie z początkiem września zeszłego roku. Na jego podstawie ówcześni siedmiolatkowie (oraz sześciolatkowie, jeśli wcześniej rozpoczęli realizację obowiązku szkolnego) otrzymali ze szkoły „Nasz elementarz”. To książka do nauczania wczesnoszkolnego stworzona na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tak naprawdę jest ona wypożyczana uczniowi. Oznacza to, że należy ją zwrócić po zakończeniu nauki. Jeśli podręcznik uleganie zniszczeniu czy nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania, rodzice malucha zostaną obciążeni kosztami. Czyli będą musieli oddać rynkową cenę „Naszego elementarza”.

Wprowadzenie darmowego podręcznika sprawiło, że rodzice zaoszczędzili na pomocach dydaktycznych 120 mln zł. W tym roku kwota oszczędności z pewnością wzrośnie, ponieważ bezpłatny podręcznik otrzymają też drugoklasiści.

Oprócz tego dofinansowany będzie zakup książek dla czwartoklasistów i uczniów rozpoczynających naukę w gimnazjum. Dofinansowany zostanie również zakup materiałów uzupełniających dla tych roczników.

Do 2017 r. wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów mają otrzymać pomoce dydaktyczne ze szkoły. Ma to przynieść rodzicom oszczędności rzędu 700-800 mln zł. Do tego czasu roczniki nieobjęte w danym roku szkolnym tzw. reformą podręcznikową same muszą zatroszczyć się o tanie podręczniki.

W jaki sposób? Same lub z rodzicami powinny zacząć poszukiwania od zorientowania się w sytuacji. Można wybrać się na rekonesans do kilku księgarni na mieście. Jeszcze szybciej i wygodniej jest użyć internetowej porównywarki.

Zresztą internet to miejsce, w którym najłatwiej i najszybciej znaleźć tanie podręczniki. Dystrybucja w tym modelu jest bowiem tańsza niż sprzedawanie książek w stacjonarnych punktach. W efekcie sklepy online prowadzone przez wydawnictwa oraz księgarnie internetowe mogą zaproponować książki w cenach atrakcyjniejszych niż tradycyjne księgarnie.

Co prawda te ostatnie organizują promocje, ale i w tym elemencie sklepy internetowe są lepsze. Oferowane tam rabaty na podręczniki sięgają 20-30 proc. Ponadto wielu dystrybutorów online zwalnia z kosztów przesyłki.

Największa szansa na tanie podręczniki jest na początku wakacji. Wtedy upusty są największe. Nie ma też problemu z dostępnością tytułów. Im bliżej roku szkolnego, tym ceny robią się wyższe. Wydłuża się czas oczekiwania na dostawę, ponieważ gwałtownie wzrasta liczba zamówień.

Wniosek jest prosty: kupowanie podręczników szkolnych należy zacząć jak najwcześniej. Jeśli szkoła przekazuje nam listę książek jeszcze w czerwcu, wykorzystajmy to i wcześniej zacznijmy poszukiwania.

Pamiętajmy, że w razie trudnej sytuacji finansowej, możemy ubiegać się o zwrot części wydatków na podręczniki. Takie dofinansowanie przysługuje rodzinom z dochodem netto na osobę poniżej 539 zł oraz uczniom niepełnosprawnym.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net