Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Dowiedz się do czego służy literatura

Szczeciński Informator Edukacyjny, 18.04.2013Codziennie bardzo wielu nauczycieli i uczniów próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie ,,Do czego właściwie służy literatura?”. Bez konkretnej odpowiedzi na to pytanie, trudno jest dobrze nauczać czy pomyślnie zdać na przykład maturę z języka polskiego.

Dowiedz się do czego służy literatura

Wciąż kurczące się polskie czytelnictwo pokazuje, że większość Polaków prawdopodobnie uważa, że literatura nie jest im absolutnie do niczego potrzebna, a pedagodzy raczej bezskutecznie próbują walczyć o to, by przyszłe pokolenia zmieniły zdanie i znacznie częściej niż ich rodzice sięgali po lekturę.

W tego rodzaju zmaganiach i dylematach skutecznie może dopomóc odbywający się w czerwcu w Szczecinie Festiwal Literatury Kobiet Gryfia. Organizatorzy i uczestnicy festiwalu starają się doszukiwać się i wskazywać rozmaite funkcje (nie tylko estetyczne) jakie może pełnić twórczość współczesnych pisarek w życiu czytelników. Poprzez uczestnictwo w warsztatach, wycieczkach tematycznych, pokazach filmowych oraz wysłuchanie wykładów wygłaszanych na konferencjach krytycznoliterackich, młodzi ludzie mają szansę zrozumieć, że literatura może stanowić idealne narzędzie do rozumienia otaczającego nas świata.

Organizowany przez Kurier Szczeciński festiwal, odbywający się od 4 do 8 czerwca, jest powiązany z przyznaniem Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. W tym roku wśród nominowanych do tej nagrody znalazły się takie pisarki jak Katarzyna Jakubiak, Anna Janko, Joanna Bator czy Zyta Oryszyn. Z pewnością ich udział w festiwalu będzie znakomitą zachętą dla uczniów szczecińskich szkół do pogłębienia znajomości współczesnej literatury polskiej. Dodatkową atrakcją jest bezpośredni udział Sylwii Hutnik, Anny Janko i Hanny Samson w wydarzeniach tegorocznego festiwalu, co zapewne również korzystnie wpłynie na chęć młodych ludzi do sięgnięcia po najbardziej znane dzieła kobiecej twórczości ostatniego czasu.

Program festwialu jest dostępny na stronie: http://www.flk.univ.szczecin.pl/


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net